Ağrı Modelleri

Yüz Ağrıları

Çene eklemi tıpta temporomandibüler eklem olarak isimlendirilir. Temporomandibüler eklemlerdeki fonksiyon kaybı bu eklemlerde hareket ve çiğneme sırasında ağrı, kulak önündeki bölgede ve eklemde hassasiyet ve eklem hareketlerinde krepitasyon (çıtırdama) ile seyreder. Baş ağrılı bir hastanın muayenesi sırasında temporomandibüler eklem muayenesi özellikle yapılmalıdır. Özellikle gerilim tipi baş ağrılarında mutlaka dikkate alınmalıdır.

Ağrısı gerçekte myofasyal ağrı sendromlarının bir varyasyonudur. Bu bölgeye yapışan ligament ve kasların aşırı kasılmasına bağlıdır. Eklemin yani sıra, ağız kapanma bozuklukları, çiğneme kasları ve stres faktörlerinin gözden geçirilmesi gerekir. Eklem ile ilgili bozukluklar sonucunda eklemde dejenerasyon ortaya çıkabilir ve kalıcı olabilir.

Tedavide ağız kapanma bozukluklarının tedavisi (gece spliti kullanılması), stresin azaltılması, çiğneme kaslarındaki hassasiyetin azaltılması, tetik noktaların azaltılması ve uyku düzeninin sağlanması temel ilkelerdir.

Tedavisinde trisiklik antidepresanlar, nonsteroid antiinflamatuar ajanlar, kas gevçeticiler ve yanma tazında bir ağrı mevcutsa nöroleptik ilaçlar kullanılabilir. Bu tedavilerin yanı sıra tetik nokta enjeksiyonları, eklem içi yıkama ve hyolüronik asit enjeksiyonu, sprey ve germe teknikleri, TENS, biofeedback ve diğer fizik tedavi yöntemleri de kullanılabilir.

Ancak tedavide yetersiz kalındığında bütünsel yaklaşımlarla  ğirişimsel ağrı tedavileri başarı sağlayabilmektedir. Burada TME ile sakroiliak eklem ilişkisi de unutulmamalı, kalça ağrısı da sorgulanmalıdır. Aynı hastalarda barsak flora bozukluğu dolayısı ile de sorunlar şiddetlenecek veya dirençli olabilecektir. Bunlarda göz önünde bulundurularak değerlendirmeler bütünsel olmalıdır.

Benzer şeklide, kalça eklem rahatsızlığı olan hastalarda, çene eklemi şikayetleri de bir arada olabilecektir. Bunların bütünsel yaklaşımla  birlikte çözümlenmesi kalıcı başarıyı sağlayacaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir