Blog, Tamamlayıcı Tıp

York Test (Yeni Nesi Gıda Duyarlılığı Testi)

York Testi, hangi gıda veya gıdalara karşı duyarlılığınız olduğunu hemen öğrenebileceğiniz bir kan testidir. Parmak ucunuzdan alacağımız bir damla kanı inceleyerek, vücudunuzun hangi besinlere karşı duyarlılığı olduğunu tespit eder ve testin neticesine göre uygulamanız gereken ‘kişisel’ beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olur.

Aslında tıp dünyası “Gıda Duyarlılığı Testi” kavramını çok uzun süredir biliyordu, ancak birçok doktorun aklındaki soru işareti, bunu tespit etmek için yapılacak testlerin ne derece güvenilir olduğuydu.

Bu ölçümde “Elisa” yöntemi kullanılmaktadır. Kanda gıdalara karşı oluşmuş Ig G antikor ölçümleri yapılır ve çok sayıda (200-250) gıdaya karşı, vücudumuzun savunma mekanizması tarafından oluşturulmuş antikorlar saptanır. York test kapiller kan kullanılarak yapılır ancak kapiller bölgede immünglobulinler % 40 oranında yıkıma uğrarlar, bu nedenle ciddi yanılma payı unutulmamalıdır.

York test sadece gıda duyarlılığı tespitini sağlar. Gıda duyarlılığına neden olabilecek nedenler üzerinde bir bilgi vermez. Bu nedenle sadece gıda duyarlılığı diyeti yapmak duyarlılığın uzun sürmesine ve yeni gıdalara karşı yeni duyarlılıklar oluşmasına neden olabilmektedir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir