Tamamlayıcı Tıp

Kolon Hidroterapi

Kolon Hidroterapi Nedir? 
Kolon hidroterapi; kısaca kalın bağırsakların su ile temizlenmesi işlemidir. Hem sindirim kanalına ait fonksiyon bozukluklarında hem de bağışıklık(immün) sistemi hastalıklarında önemli bir destek tedavisidir .       
Beslenmek; insanların hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekli temel davranışlardan biridir. Ağız yoluyla aldığımız gıdalardaki kimyasal maddeler zamanla kalın bağırsak floramızı bozarak bağırsaklarımızı normal görevini yapamaz hale getirir. Kalınbağırsağın zehirli kimyasal atıklardan temizlenmesi ve bağırsak florasının tekrar düzenlenmesi sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Vücudu kimyasal atıklardan arındırmanın en önemli yolu kalın bağırsak duvarına yapışmış olan bu atıkların kolon hidroterapi ile temizlenmesidir. 
Kolon hidroterapi 40-45 dakika boyunca vücut ısısındaki suyun kalın bağırsak içinde dolaştırılması ile yapılan özel bir işlemdir. Kolon hidroterapi ile toksinlerden arınan kişi strese karşı daha dirençli, hastalıklara karşı daha güçlü olacak ve daha sağlıklı bir hayat sürdürecektir . 

Barsaklar bedenimizin bağışıklık sisteminin en önemli organlarıdır. Bedenin birçok hastalığının temel nedeni barsakların iyi çalışmamasıdır. Barsakların çalışmamaya başlaması aynı zamanda buradan salgılanmakta ve emilmekte olan birçok hormon veya enzimin dengelerinde bozulmalara neden olur.
Barsakları iyi çalışmayan insan; psikolojik ve metabolik birçok hastalığının, bağışıklık sisteminin bozuk olmasının temel nedeninin bu durumdan kaynaklandığını bilmez. Bu yüzden normal bir barsak florasına kavuşmak, kronik ve psikolojik pek çok hastalıktan kurtulmak amacıyla barsakların temizlenmesi son derece önem taşır.
Nasıl ki zamanla kullanılan soba veya su boruları bir süre sonra tıkanmaya maruz kalıyorlar ve temizlenmeleri gerekiyorsa insanın barsaklarının da hayatları boyunca birkaç kez hatta en uygunu senede bir kez temizlenmesi son derece faydalı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Ancak önemli olan sadece bu temizliğin yapılması değildir.
Temizlikten sonra uygulanacak tedaviler önemlidir ve başarıyı ortaya çıkaran faktördür. Bu amaçla karın ve bel bölgesine uygulanacak  özel tedaviler barsakların tekrar eski sağlığına kavuşması için gerekli olan ortamı sağlar. 

Kolon Hidroterapi’nin Kullanıldığı Hastalıklar

Bağırsak kaynaklı hastalıklar

-Gaz şişkinlik şikayetleri

– Kronik kabızlık veya ishal

– Spastik kolon, atonik kolon, irritabl barsak hastalığı

– Hemoroitler, fistüller, divertikül ve enfeksiyonları

– Kronik barsak hastalıkları (Ulseratif kolit, Krohn hastalığı)

– Bağırsak maya mantarı enfeksiyonlarında (Barsak Candidiazisi), dirençli parazitlerde

Bağırsaklardaki toksinlenme sonucu oluşan diğer sistem hastalıkları

– Kronik eklem hastalıkları, poliartritler 

– Romatizmal hastalıklar

– Cilt hastalıkları

– Alerjik rahatsızlıklar, Astım

– Kronik cilt rahatsızlıklarında: Akne, egzama, ciltte meydana gelen döküntü, sedef ve kaşıntı 

– Migren ve diğer kronik baş ağrıları

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir