Ağrı Modelleri

Hayalet Ağrı – Fantom Ağrı

Kolu, bacağı herhangi bir nedenle kesilen hastalarda kazadan veya ameliyattan sonra kesilen bölgede; sanki kolu bacağı varmış gibi bir his ve şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Bu ağrılara hayalet (Fantom) ağrısı adı verilir. Ağrı, kesildikten hemen sonraki dönemde veya yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir.

Kesilen bölgede ameliyattan önce ağrı şikayeti olanlarda daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Ağrı kramplarla birlikte seyreder, şiddetli batma ve yanma tarzındadır. Üzüntü, depresyon, aşırı yorgunluk gibi nedenlerle ağrı şiddetlenir. Nedeni tam belli olmayan bu ağrının kontrol altına alınması güçtür. Bu tip ağrı başlar başlamaz hekime başvurulduğu takdirde tedavinin başarı şansı artmaktadır.

Tedavide ağrının kontrolünde, antipsikotik ve antiepileptik (sara önleyici) ilaçlar kullanılır. bozucu alan, tetik nokta, seğment tedavileri ve girişimsel ağrı tedavi yöntemlerinden sempatik blokajlar oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Ancak hastanın psikolojik durumunun da göz ardı edilmeden psikolojik destek alınması gerekmektedir. Kinezyolojik olarak saptanarak önerilecek,  limblik sistem egzersizlerinin bu duruma katkıları çok olacaktır

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir