Blog

Fitoterapi

Yunanca Phyton (Bitki) ile Therapeia (Tedavi) kelimelerinden oluşan Fitoterapi, farmakolojinin bir dalıdır. Fitoterapi, bitkilerin içerdiği kimyasal maddeleri belirli doz ve şekillerde kullanarak hastalıkları önleme ve tedavi etmektir. 
M.Ö.3000 yıllarında kullanılmaya başlanan şifalı bitkiler, 1900’lü yıllarda modern tıbbın ilerlemesiyle popülaritesini kaybetmeye başladı. Yerini büyük ölçüde kimyasal ilaçlara bıraktı ve alternatif bir tıp dalı olarak anılmaya başlandı. Oysa 17.Yüzyılın ortalarına kadar tıp okullarında İbn-i Sina’nın şifalı bitkilerle tedaviyi anlatan “Kanün Fit Tıp” adlı eseri ders kitabı olarak okutulmuş ve birçok hekim yazara kaynak olmuştu.
Yıllar geçtikçe kimyasal ilaçların yan etkilerinin ortaya çıkmasıyla ve modern tıp ilaçlarının halâ birçok rahatsızlıkta tam bir başarı sağlayamaması sebebiyle bitkisel ilaçlara dönüş başladı. 
Almanya gibi bir çok gelişmiş ülkenin Tıp fakültelerinde doktorlara bitkisel tedavi eğitimleri verilmekte ve doktorların bir çoğu klasik tedavilerin yanı sıra reçetelerine bitkisel ilaçlar da ilave etmektedir. Hemen hemen her türlü hastalığa karşı kullanılan şifalı bitki ve bitki özlerini elbetteki bilinçli şekilde kullanmak gerekmektedir.

Bu ürünler, kısa sürede hastalıkları tedavi etmekten çok, uzun süreli bir yaşam biçimi olarak değerlendirilmelidir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir