Ağrı Modelleri

Donuk Omuz Hastalığı

Donuk omuz hastalığı omuz ekleminde ciddi hareket kısıtlılığı ile birlikte seyreden şiddetli ağrı durumudur. Genellikle daha önceden varolan tedavi edilememiş omuz ağrılarının bir darbe sonrası daha da şiddetlenmesi ve hareket kıstlılığının artmasıyla gelişir. 
Ağır kaldırma ve taşıma gibi işlerle arasında bir ilişki bulunamamıştır. Donuk omuz kadınlarda daha sık olarak görülür. Şeker hastalarında sıklıkla her iki omuz birden tutulur.
Donuk omuzda, omuz normal hareket yeteneğini şiddetli ağrı nedeniyle yitirir. Kol kaldırılamaz ve el sırta götürülemez. 
Tanı ayrıntılı anemnez, muayene yöntemleri ile konur. Görüntülüleme yöntemleri tanıya yardımcıdır. Ayrıca EMG ile sinir iletimleri ölçülebilir.
Tedavi : Donuk omuz tedavisinde fizik tedavinin yeri çok önemlidir. Ancak şiddetli ağrı nedeniyle fizik tedavi etkin uygulanamaz.  Nedene yönelik tedaviler yapılarak ağrı şiddeti azaltılarak hastanın fizik tedaviye ve egzersiz programına uyumu kolaylaştırılabilir. Bu amaçla nöralterapi ve girişimsel ağrı tadavi yöntemleri kullanılır. Zorunda kalmadıkça kullanılmamak kaydı ile çok ileri donuk omuz durumunda omuz eklemi içine lokal anestezik ve düşük doz kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Dirençli vakalarda omuz eklemine yönelik, girişimsel ağrı yöntemleri başarıyla uygulanmaktadır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir