Ağrı Modelleri

Baş Dönmesi (Vertigo-Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo)

Denge, uzayda üç boyutlu ayakta duruşumuzu sağlayan bir mekanizmadır. Uzaydaki bu duruşun tam ve sürekli sağlanamaması baş dönmesi (vertigo: dönmek) olarak tanımlanır. Baş dönmesi sıklıkla iç kulak lenfatik sıvı akımı problemlerinden kaynaklanmaktadır. Baş boyun bölgesinin lenfatik drenajının bozuldugu durumlarda iç kulak dolaşımı da etkilenerek bu ve benzer şikayetlere neden olabilir.Baş boyun bölgesi, lenfatik dolaşım bozukluklarına neden olan etkenler, baş dönmesi şikayetini oluşturacaktır. Dirençli durumlarda, vücudun asidite artışları ve sıvı dengesinin bozuklukları da önemli etkenlerdendir.
Baş dönmesinde kullanılan medikal tedaviler yeterli başarıyı gecikmeli olarak da olsa, sağlarlar. Ancak şikayetlerin azalması ve normal hayata dönülmesine rağmen, baş dönmeleri zaman zaman hafif, zaman zaman şiddetli olarak uzayarak aylarca devam etmektedir. Bazı hastalarda ise medikal tedaviler yetersiz kalmaktadır.

Bu durumda; tedaviye tamamlayıcı girişimsel yöntemlerin uygulanması oldukça hızlı ve kaliteli düzelme sağlayabilmektedir. Baş boyun bölgesinin kanlanmasının arttırılması ve lenfatik dolaşımının düzenlenmesi şikayetlerin hızla gerilemesine olanak sağlamaktadır. Tamamlayıcı yöntemler tedaviye katkı sağlayacaktır.

Tedavinin kalıcılığı ve dirençli durumlarda; vücudun asidite ve sıvı bozukluklarının düzeltilmesine yönelik girişimsel ve medikal tedaviler de ilave edilmelidir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir